Termín porodu

Kalkulačka termínu porodu vám obratem spočítá předpokládané datum narození vašeho dítěte. Vypočteme také časový úsek s 95% pravděpodobností porodu.

Nacházíte se: Výpočet.cz Termín porodu Popis výpočtu termínu porodu

Popis výpočtu termínu porodu

Těhotenství trvá 280 dnů = 40 týdnů = 10 lunárních měsíců a jeho délka se udává v ukončených dnech a týdnech. Termín porodu je datován na nejpravděpodobnější den narození miminka. Doposud není známý způsob výpočtu 100% přesný. Existují pouze metody více či méně přesné.

Toto konkrétní datum lze zjistit několika způsoby:

  • dle data prvního dne poslední menstruace
  • dle data početí (příp. umělého oplodnění)

Konkrétní datum početí zná jen velmi malé procento žen. Lze využít u žen, které si jsou oplozením zcela jisté (např. asistovaná reprodukce, ženy s pravidelným menstruačním cyklem).

  • dle prvních pohybů plodu

Jde o metodu málo spolehlivou a velmi závislou na subjektivním vnímání každé ženy. Žena prvorodička přičítá 20 kalendářních týdnů k týdnu těhotenství, ve kterém pocítila první pohyby plodu. Vícerodička přičítá 22 kalendářních týdnů. Výsledkem je předpokládaný termín porodu.

  • dle ultrazvukového vyšetření

Stanovením velikosti embrya je termín porodu potvrzen či upřesněn. Jde o vyšetření, které probíhá v rámci první návštěvy u gynekologa, ihned po zjištění těhotenství. 

Výpočet

Délka těhotenství se počítá od 1. dne poslední menstruace, i přesto, že ovulace a oplodnění nastane cca o 14 dní později. V závislosti na tom, které datum znáte (1. den poslední menstruace/oplodnění), zadejte hodnotu do příslušné kalkulačky. Ta vám obratem vypočítá nejen termín vašeho porodu, ale také ukáže, ve kterém týdnu těhotenství se nacházíte a kolik týdnů vám zbývá do předpokládaného termínu porodu.